
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1641 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Molded |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 560 µH |
| Tolerance: | ±3% |
| Current Rating (Amps): | 90 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 55mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 10.5Ohm Max |
| Q @ Freq: | 60 @ 790kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 4.7MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 790 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 1641-564H is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 12NH 1A 80 MOHM SMD
FIXED IND 4.7UH 230MA 1.2 OHM TH
FIXED IND 27UH 450MA 1.85 OHM TH
RES 270K OHM 3/4W 1% AXIAL
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 100W
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.81MM
FIXED IND 560UH 90MA 10.5 OHM TH