
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1008HC |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 10 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 300 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 1.5Ohm |
| Q @ Freq: | 20 @ 2.52MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 35MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Inductance Frequency - Test: | 2.52 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1008 (2520 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1008 |
| Size / Dimension: | 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.083" (2.10mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 1008HC-103EKFS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED INDUCTOR 0.8NH 0201
FIXED IND 1.6NH 700MA 40 MOHM
FIXED IND 3MH 61MA 35 OHM TH
XTAL OSC VCXO 128.0000MHZ HCSL
DC DC CONVERTER 12V 3W
CONN RCPT MALE 7POS GOLD CRIMP
FIXED IND 10UH 300MA 1.5 OHM SMD