LEMC2520T220K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 22UH 160MA 2.7 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LEMC2520T220K PDF
Type Description
Series:LE, MC Type
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:22 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):160 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.7Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:18MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)