AKT22121001
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
Catalog
Controllers - Process, Temperature
DataSheet
AKT22121001 PDF
Type Description
Series:KT2
Package:Box
Part Status:Active
Type:Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range:-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output Type:Relay, Voltage (External SSR)
Control Method:On/Off, Proportional (PID)
Communications:RS-485 (Modbus)
Number of Characters Per Row:5
Display Type:LED - Dual Color Characters
Display Characters - Height:0.343" (8.70mm)
Voltage - Supply:24VAC/DC
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 45.00mm x 22.20mm