X9118TV14-2.7
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics America)
VIGOR # :
Description
Catalog
Data Acquisition - Digital Potentiometers
DataSheet
X9118TV14-2.7 PDF
Type Description
Series:XDCP™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Taper:Linear
Configuration:Potentiometer
Number of Circuits:1
Number of Taps:1024
Resistance (Ohms):100k
Interface:I²C
Memory Type:Non-Volatile
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Features:Selectable Address
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient (Typ):±300ppm/°C
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:14-TSSOP
Package / Case:14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature:0°C ~ 70°C