X9015UM8I-2.7
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics America)
VIGOR # :
Description
IC DGTL POT 50KOHM 32TAP 8MSOP
Catalog
Data Acquisition - Digital Potentiometers
DataSheet
X9015UM8I-2.7 PDF
Type Description
Series:XDCP™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Taper:Linear
Configuration:Potentiometer
Number of Circuits:1
Number of Taps:32
Resistance (Ohms):50k
Interface:Up/Down (U/D, INC, CS)
Memory Type:Volatile
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Features:-
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient (Typ):±300ppm/°C
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:8-MSOP
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C