DM355SDZCEA135
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC DIGITAL MEDIA SOC 337-NFBGA
Catalog
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
DataSheet
DM355SDZCEA135 PDF
Type Description
Series:TMS320DM3x, DaVinci™
Package:Tray
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Type:Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
Interface:ASP, I²C, SPI, UART, USB
Clock Rate:135MHz
Non-Volatile Memory:ROM (8kB)
On-Chip RAM:56kB
Voltage - I/O:1.8V, 3.3V
Voltage - Core:1.30V
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (TC)