CEC1712H-B2-I/SX
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
CRYPTO EMBEDDED CTLR FOR SECURE
Catalog
Embedded - Microcontrollers - Application Specific
DataSheet
CEC1712H-B2-I/SX PDF
Type Description
Series:CryptoController™
Package:Tray
Part Status:Active
Applications:Cryptography
Core Processor:ARM® Cortex®-M4F
Program Memory Type:-
Controller Series:-
RAM Size:256K x 8
Interface:I²C, SPI, UART
Number of I/O:68
Voltage - Supply:1.71V ~ 3.465V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)