U280-002-C12
Manufacturer
Tripp Lite
VIGOR # :
Description
BATT CHG USB AUTO 5V 1A/2.1A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
U280-002-C12 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:USB Auto Adapter
Battery Chemistry:Mobile Devices
Battery Cell Size:-
Number of Cells:2
Voltage - Nominal:5V
Charge Current - Max:1A, 2.1A
Charge Time:-
Voltage - Input:12V
Power - Max:15.5W