PIC24FJ256GA110-E/PT
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
DataSheet
PIC24FJ256GA110-E/PT PDF
Type Description
Series:PIC® 24F
Package:Tray
Core Size:16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:85
Program Memory Size:256KB (85.5K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 16x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)