Z16F6411AL20EG
Manufacturer
Zilog / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
Z16F6411AL20EG PDF
Type Description
Series:Encore!® ZNEO
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:ZNEO
Core Size:16-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:76
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 12x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)