PIC18F4420-E/ML
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
DataSheet
PIC18F4420-E/ML PDF
Type Description
Series:PIC® 18F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:25MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:36
Program Memory Size:16KB (8K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.2V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 13x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)