PIC18F8722-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP
DataSheet
PIC18F8722-I/PT PDF
Type Description
Series:PIC® 18F
Package:Tray
Core Size:8-Bit
Speed:40MHz
Connectivity:EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:70
Program Memory Size:128KB (64K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:1K x 8
RAM Size:3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.2V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 16x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)