XE162FN40F80LAAKXUMA1
Description
IC MCU 16BIT 320KB FLASH 64LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
XE162FN40F80LAAKXUMA1 PDF
Type Description
Series:XE16x
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Core Processor:C166SV2
Core Size:16-Bit
Speed:80MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Peripherals:I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:40
Program Memory Size:320KB (320K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:34K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 9x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)