PIC18LF2585-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 28SOIC
DataSheet
PIC18LF2585-I/SO PDF
Type Description
Series:PIC® 18F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:40MHz
Connectivity:CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:25
Program Memory Size:48KB (24K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:1K x 8
RAM Size:3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)