PIC17C43-33I/P
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 8KB OTP 40DIP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC17C43-33I/P PDF
Type Description
Series:PIC® 17C
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:33MHz
Connectivity:UART/USART
Peripherals:POR, PWM, WDT
Number of I/O:33
Program Memory Size:8KB (4K x 16)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:454 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 6V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:40-DIP (0.600", 15.24mm)