
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 17C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 33MHz |
| Connectivity: | UART/USART |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 33 |
| Program Memory Size: | 4KB (2K x 16) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 232 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5V ~ 6V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 40-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package: | 40-PDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of PIC17C42A-33I/P is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 1.5MB FLSH 177TFLGA
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 52LQFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 24VQFN
CAP CER 680PF 50V X7R RADIAL
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN
IC MCU 8BIT 4KB OTP 40DIP
DIODE SCHOTTKY 90V 2A SMB