PIC16LF15386T-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 48TQFP
DataSheet
PIC16LF15386T-I/PT PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 16F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Core Size:8-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:44
Program Memory Size:28KB (16K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:224 x 8
RAM Size:2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 43x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)