PIC16F505-I/P
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14DIP
DataSheet
PIC16F505-I/P PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:POR, WDT
Number of I/O:11
Program Memory Size:1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:14-DIP (0.300", 7.62mm)