EFM32TG840F32-QFN64T
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64QFN
DataSheet
EFM32TG840F32-QFN64T PDF
Type Description
Series:Tiny Gecko
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:56
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.85V ~ 3.8V
Data Converters:A/D 8x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)