Z8F1680QN020SG
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
DataSheet
Z8F1680QN020SG PDF
Type Description
Series:Encore!® XP®
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:eZ8
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O:37
Program Memory Size:16KB (16K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:3K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)