Z8F1681QK024XK2247
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN
DataSheet
Z8F1681QK024XK2247 PDF
Type Description
Series:Z8 Encore! XP®
Package:Tray
Core Size:8-Bit
Speed:24MHz
Connectivity:DALI, DMX, I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:26
EEPROM Size:-
RAM Size:2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 9x12b; D/A 1x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)