PIC18LF57K42-E/MV
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 48UQFN
DataSheet
PIC18LF57K42-E/MV PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 18K
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:64MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:44
Program Memory Size:128KB (64K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:1K x 8
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 43x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)