EFM32G200F32G-E-QFN32R
Manufacturer
Silicon Labs
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32QFN
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
EFM32G200F32G-E-QFN32R PDF
Type Description
Series:Gecko
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-M3
Core Size:32-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:24
Program Memory Size:32KB (32K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.98V ~ 3.8V
Data Converters:A/D 4x12b; D/A 1x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)