PIC18F16Q41-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 20SSOP
DataSheet
PIC18F16Q41-I/SS PDF
Type Description
Series:PIC® 18F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:64MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:18
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:512 x 8
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 17x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)