STM32L083RZT6
Description
IC MCU 32BIT 192KB FLASH 64LQFP
DataSheet
STM32L083RZT6 PDF
Type Description
Series:STM32L0
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-M0+
Core Size:32-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:51
Program Memory Size:192KB (192K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:6K x 8
RAM Size:20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)