PIC24FJ64GA704T-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
DataSheet
PIC24FJ64GA704T-I/PT PDF
Type Description
Series:PIC® 24F
Package:Tape & Reel (TR)
Core Size:16-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:36
Program Memory Size:64KB (22K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 14x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)