PIC16F526T-I/SL
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC
DataSheet
PIC16F526T-I/SL PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:POR, WDT
Number of I/O:11
Program Memory Size:1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:67 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 3x8b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)