PIC16F18857-E/SS
Description
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 28SSOP
DataSheet
PIC16F18857-E/SS PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:25
Program Memory Size:56KB (32K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.3V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 24x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)