PIC18LF27K40-I/SP
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SPDIP
DataSheet
PIC18LF27K40-I/SP PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 18K
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:64MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:25
Program Memory Size:128KB (64K x 16)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:1K x 8
RAM Size:3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 24x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:28-DIP (0.300", 7.62mm)