PIC32MX250F256HT-50I/PT
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP
DataSheet
PIC32MX250F256HT-50I/PT PDF
Type Description
Series:PIC® 32MX
Package:Tape & Reel (TR)
Core Size:32-Bit
Speed:50MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:49
Program Memory Size:256KB (256K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 28x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)