PIC16F685-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
DataSheet
PIC16F685-I/ML PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:18
Program Memory Size:7KB (4K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:256 x 8
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 12x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)