
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | STM32L0 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0+ |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 32MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 51 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 2K x 8 |
| RAM Size: | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 16x12b; D/A 1x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Supplier Device Package: | 64-LQFP (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of STM32L053R8T6TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
MICROCONTROLLER, 8 BIT, HC08/S08
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VFQFPN
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DFN
IC VIDEO DIGITIZER 100HTQFP
COPPER PATCH CORD, CATEGORY 6 PE