
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MPC55xx Qorivva |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Core Processor: | e200z6 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 132MHz |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI |
| Peripherals: | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 256 |
| Program Memory Size: | 2MB (2M x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.35V ~ 1.65V |
| Data Converters: | A/D 40x12b |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 416-BBGA |
| Supplier Device Package: | 416-PBGA (27x27) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 200 |
Current price of MPC5554MVR132 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 416PBGA
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 176UBGA
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 168WLCSP