
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SAM D51 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4F |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 120MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, MMC/SD, QSPI, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM |
| Number of I/O: | 99 |
| Program Memory Size: | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71V ~ 3.63V |
| Data Converters: | A/D 32x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 120-TFBGA |
| Supplier Device Package: | 120-TFBGA (8x8) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 |
Current price of ATSAMD51P20A-CTUT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP
IC MCU 16BIT 100QFP
FUSE CERM 0.2A 600V AXL
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 120TFBGA
STANDARD SRAM, 2MX36
SPECIAL