
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MSP430F6xx |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | CPUXV2 |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 74 |
| Program Memory Size: | 384KB (384K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 34K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 100-LQFP |
| Supplier Device Package: | 100-LQFP (14x14) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 90 |
Current price of MSP430F6658IPZ is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 100QFP
IC MCU 32BIT 8MB FLASH 416MAPBGA
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
IC ETHERNET SWITCH 2PORT 80TQFP
MCU 4-8BIT GENERAL ROMLESS