
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® XLP™ 16F |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 32MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 24 |
| Program Memory Size: | 7KB (4K x 14) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 256 x 8 |
| RAM Size: | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.3V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 11x12b; D/A 1x8b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package: | 28-SOIC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 405 |
Current price of PIC16F1783-E/SO is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8QFN
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 208LFQFP
FIXED IND 4.7UH 800MA 190 MOHM
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
CBL FMALE RA TO WIRE 4POS 4.92'
COPPER PATCH CORD, CAT 6A, ORANG