
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SAM E53 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4F |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 120MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, MMC/SD, QSPI, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 51 |
| Program Memory Size: | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 192K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71V ~ 3.63V |
| Data Converters: | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 64-VQFN (9x9) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 |
Current price of ATSAME53J19A-MU is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SPDIP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64UFBGA
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64VQFN
RECTIFIER DISC RBK
TRANSDCR VOTAGE DC 0-5VDC IN