
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 18F |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 40MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 24 |
| Program Memory Size: | 8KB (4K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 256 x 8 |
| RAM Size: | 768 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.2V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 5x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 28-SPDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 |
Current price of PIC18F2331-I/SP is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32B 1.0625MB FLASH 64LQFP
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
IC MCU CORTEX M33 HVQFN48
RES 0.005 OHM 5W 4320 WIDE
XTAL OSC PROG XO LVDS 3.3V 50PPM
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SPDIP
IC MCU 16/32BIT 512KB 144LFQFP