
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 12F |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | - |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 5 |
| Program Memory Size: | 1.75KB (1K x 14) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 64 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 4x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 25 | ||
| 100 |
Current price of PIC12LF1501-I/P is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 100QFP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 176LQFP
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP
IC COMPARATOR MAGNITUDE 20SOIC
CONN CABTIRE CABLE 7.5-9.5MM DIA
SEALED OI SWITCH