
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | C8051T60x |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Core Processor: | 8051 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 25MHz |
| Connectivity: | SMBus (2-Wire/I²C), UART/USART |
| Peripherals: | POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/O: | 8 |
| Program Memory Size: | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 14-SOIC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 |
Current price of C8051T600-GSR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 416KB FLASH 64LQFP
IC MCU 16BIT 48KB FRAM 38TSSOP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SOIC
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 8KB OTP 14SOIC
INSULATION DISPLACEMENT TERMINAL
4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR