
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MSP430™ FRAM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | CPUXV2 |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 16MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 31 |
| Program Memory Size: | 48KB (48K x 8) |
| Program Memory Type: | FRAM |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 12x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 38-TSSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package: | 38-TSSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 160 |
Current price of MSP430FR5958IDA is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SOIC
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 113BGA
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14DIP
IC MCU 16BIT 48KB FRAM 38TSSOP
3PC TRANSPARENT COLORED CAP YEL
QN PLUG PACK ASSEMBLY, 12 PACK,
CBL RJ45-RJ45 6F-BLK