
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MSP430™ FRAM |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | CPUXV2 |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 16MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 31 |
| Program Memory Size: | 48KB (48K x 8) |
| Program Memory Type: | FRAM |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 12x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 38-TSSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package: | 38-TSSOP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of MSP430FR5958IDAR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 216LQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 64LQFP
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 48HWQFN
IC MCU 16BIT 48KB FRAM 38TSSOP
PREM 3D FLMNT GREEN
LED INDICATION SMD