
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | F²MC-16LX MB90420G (A) |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | F²MC-16LX |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 16MHz |
| Connectivity: | CANbus, UART/USART |
| Peripherals: | LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 58 |
| Program Memory Size: | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type: | Mask ROM |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 6K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 8x8/10b |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 100-BQFP |
| Supplier Device Package: | 100-QFP (14x20) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 66 |
Current price of MB90423GAVPF-G-298 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48HWQFN
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48TQFP
IC MCU 16BIT 128KB MROM 100QFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
IC COMPARATOR DUAL RRO 10MSOP
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC