
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16C |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 4MHz |
| Connectivity: | - |
| Peripherals: | POR, WDT |
| Number of I/O: | 13 |
| Program Memory Size: | 3.5KB (2K x 14) |
| Program Memory Type: | OTP |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3V ~ 5.5V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package: | 18-SOIC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 252 |
Current price of PIC16C558-04/SO is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44LQFP
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 2.5MB FLASH 144LQFP
TVS DIODE 50.2V 85V DO41
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP
IC MODULE ARM7TDMI 55MHZ 8MB