
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | S08 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | S08 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 28 |
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 256 x 8 |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 12x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 32-LQFP |
| Supplier Device Package: | 32-LQFP (7x7) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of MC9S08PA16VLC-NXP is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 16QFN
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14DIP
RESISTOR THICK FILM 1206
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP
MIL/COTS AC SINGLE PH EMI PWR LI