
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | STM32F7 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M7 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 216MHz |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, SAI, SD, SPDIF-Rx, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 114 |
| Program Memory Size: | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 320K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.7V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 144-LQFP |
| Supplier Device Package: | 144-LQFP (20x20) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 360 |
Current price of STM32F746ZGT7 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 16QFN
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14DIP
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SSOP
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP
MC 3P MP 6' 16/3 PVC SS