
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVR® DB |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | AVR |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 24MHz |
| Connectivity: | CANbus, I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 21 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 512 x 8 |
| RAM Size: | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 9x12b; D/A 1x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 28-SPDIP |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of AVR64DB28-I/SP is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP
IC MCU 16BIT 64KB MROM 64LQFP
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC
IC HUB CTLR USB 64QFN
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SPDIP
FIXED IND 1.5UH 115MA 2.7OHM SMD
INSULATION DISPLACEMENT SOCKET C