
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 32MX |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | MIPS32® M4K™ |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 40MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 33 |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.3V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 13x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 44-VFTLA Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 44-VTLA (6x6) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 244 |
Current price of PIC32MX230F256D-I/TL is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 48LQFP
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20VQFN
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.62MM
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44VTLA
QN CABLE ASSEMBLY, CAT 6, CMR, B
IC SRAM 512KBIT PARALLEL 100TQFP