
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiva™ C |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4F |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 120MHz |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion Control PWM, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 90 |
| Program Memory Size: | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 6K x 8 |
| RAM Size: | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.97V ~ 3.63V |
| Data Converters: | A/D 20x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 128-TQFP |
| Supplier Device Package: | 128-TQFP (14x14) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of TM4C1294KCPDTI3R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 36WLCSP
8-BIT, 1KB FLASH, 78K0S CPU
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 40UQFN
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 128TQFP
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144WLCSP
IC CPLD 1700MC 7NS 324FBGA
IC MCU FLASH MICOM-0.18 100LQFP